Vědomá sexualita? Co to vlastně je?
Přidáno dne 4. 07. 2014

Vždy, když se nějaké slovo začne používat ve větší míře, tak lidé většinou zpozorní, a když už to trvá déle a propagace tohoto slova roste, začnou se nacházet jeho příznivci i odpůrci. Tak tomu je například i u přídavného jména, které se dá skloňovat do všech směrů a tvarů – VĚDOMÝ – a začíná se používat ve více a více slovních spojení jako je například vědomá sexualita, vědomý dotek, vědomé milování, vědomé rodičovství….. Ale co to vlastně je? O čem se to stále mluví?

Já sama mám toto slovo velice ráda, protože mi připomíná, co bychom měli všichni znát z naší přirozené podstaty, ale bohužel jsme to někde zapomněli – žít přítomným okamžikem, ať děláme, co děláme.

Ve východních kulturách je prožívání přítomného okamžiku jejich hlavní gró toho, kam směřují, když chtějí dojít k osvícení a vnitřnímu klidu. Ano, muži to mají oproti ženám trochu jednodušší, protože jejich mozky, v dobrém slova smyslu, umějí na rozdíl od těch ženských lépe vypnout a být v tzv. „krabici ničeho“ (jen tak být, na nic nemyslet), takže když už pak něco dělají, je větší pravděpodobnost, že myšlenkami příliš neutíkají pryč. ALE, víte jak, všechno nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá :)

vedoma sexualitaNapříklad u sexu muži často utíkají do fantazií a ženy k seznamu úkolům na další den. Tím ale mizí hlubší prožitek z milování a z vnímání sebe a partnera.  Ne, není to pravidlo, ale je to poměrně častý stav dnešní společnosti! Jen si zkuste udělat průzkum mezi lidmi a zeptat se jich, kde jsou myšlenkami během milování s partnerkou či partnerem. Já to udělala :)! Někomu se může zdá tento fakt vtipný, jinému smutný. Já to hodnotit nechci, ovšem (nejen) tento běžný stav lidského chování mě nutil se zamyslet nad tím, jak se to dá změnit. Změnit se to dá pouze tím, že se naučíme žít přítomný okamžikem…. Haha, toto ovšem už vtipné je, že :)? Ti z vás, kteří jste se nad tímto nikdy příliš nezamysleli, si jistě říkáte, jak je to přeci jednoduché a co tady plácám za hlouposti, a ti z vás, co jste o fenoménu „přítomného okamžiku“ již slyšeli, a zkoušeli ho praktikovat, tak jistě víte, jak je to občas obrovsky obtížné.

Několik otázek k zamyšlení…

Když už pracuji se sexualitou, tak budu ráda příklady ukazovat v tomto směru.

Jen se zkuste zamyslet, jak často (jestli vůbec) se stává, že při sexu niterně vnímáte co se děje uvnitř vás, a zároveň cítíte co se děje u vašeho partnera/partnerky. Naskakují vám během milování fantazie? Ano? Samozřejmě nechci říkat, že je to špatně, to určitě ne! Minimálně se ale v tomto případě nedá mluvit o prožívání přítomného okamžiku… ano, vtipálci můžou říct, že prožívají přítomně film, který jim běží v myšlenkách jejich hlavou :-) … sami se nad tím ale zkuste zamyslet…;).

A co třeba orgasmus? Je to hlavní cíl kam spěcháte při milování či se naopak snažíte svoje tělo zmást tím, že utíkáte myšlenkami k něčemu „anti-sexuálnímu“ a zatínáte tělo, aby nepřišlo vyvrcholení dřív, než by bylo „vhodné“? Uznávám, že tato otázka byla především pro muže;)

Stává se vám, že rukou nebo orálně uspokojujete vaši drahou polovičku, a jediné co vám běží hlavou je „kdy už se konečně udělá?!?!“

Nebo druhá strana mince – vaše drahá polovička vás uspokojuje a vy už jste myšlenkami v tom, že chcete co nejdřív dosáhnout orgasmu či naopak se dostáváte do stresu, že to nepřichází… Co u toho říká vaše tělo? Je zatnuté či uvolněné? Hýbe se a říká jednoznačně co se mu líbí? A co dech – dýcháte zhluboka, nebo jen povrchově?

Když se blíží orgasmus, jdete do zatnutí a řítíte se k cíli s takovou vervou, že když k němu doběhnete, tak padnete a spíte? Nebo naopak prožíváte s radostí a uvolněním celou cestu k orgasmu a po něm se cítíte plní energie?

……otázek by mohlo být ještě mnohem více! Ovšem zkuste si odpovědět alespoň na těchto pár;)

Jde o to, kam zaměříte vaší pozornost

Učím moje klientky, jak můžou začít do jejich intimity vnášet více vědomosti založené na uvolnění. Sama jsem si prošla tím, že vím, jaké je být v intimitě naprosto „nevědomá“, a odrazilo se to velice silně na mém zdraví a sebe-úctě. Až když jsem začala prohlubovat vnímání, a lépe se naučila komunikovat s mým tělem, milování se pro mě stalo radostí a potěšením, které s sebou nese velice hluboké potěšení a radost.

Vědomost v intimitě vnímám podobně, jako když si lehnete na vodní hladinu, plujete a jen tak pozorujete, co se kolem vás děje. Necháte se unášet vodou, vlastním tělem, uvolněností a třeba i radostí. Vypnete rozum, fantazii a na 100% zapojíte pouze vnímání přítomného okamžiku, bez očekávání, co se bude dít a kam vás vodní hladina odnese….