Vaginální mapování
Přidáno dne 6. 05. 2013

Poslední dobou je kolem čím dál více žen, které se mnou či v kruhu ostatních žen sdílí jejich problémy v sexuálním životě. Díky tomu mám možnost slyšet mnoho příběhů a postupně zjišťuji, jak velké procento žen trpí bolestmi při milování či v “lepším” případě necitlivostí. O tuto problematiku jsem se začala zajímat právě taky proto, že jsem kdysi hledala způsob, jak pomoci sama sobě.

Od mých téměř sedmnácti let jsem trpěla gynekologickými problémy a lékaři netušili co se mnou mají dělat – vyzkoušela jsem nespočet chemických léků, homeopatik, bylinek, terapií. Zdravotní problémy se zlepšovaly a zhoršovaly na základě mého psychického rozpoložení a podle toho, zda jsem byla sama či ve vztahu s mužem. Jednoho dne jsem potkala ženu, která mě seznámila s technikou vaginálního mapování, a díky které se začalo mnohé v mém životě k lepšímu měnit.

Co znamená vaginální mapování?

Vaginalní mapování je jedna z metod vyučované například v rámci výcviku sexological bodywork, která pomáhá uzdravovat nejen fyzické, ale také emocionální bolesti intimních partií ženy. Dávno je již vědecky dokázáno, že tkáň kdekoliv na těle si pamatuje jak to dobré, tak i to špatné s čím se setká. Tudíž i každá buňka uvnitř vagíny má paměť, ve které se mohou ukládat např. stará zranění – ať už fyzické bolesti, které vznikly například během milování, nebo různé emoce (strach, úzkost, zlost, agresivita atd.). Na základě osobní zkušenosti vím, že třeba diagnóza “vaginismus”(z lékařského slovníku: “náhlé a bolestivé stažení svalstva pochvy a pánevního svalstva, které znemožňuje uskutečnění soulože”) se dá “odblokovat” jemným a šetrným způsobem. Je třeba však svaly jemně uvolnit… a také psychiku ženy :-). Lékaři si s tím však ve většině případů nevědí rady…..

Jak se mapování provádí v praxi?

Každý bodyworker pracuje trochu odlišně, ale v mém podání je tato technika velice blízká jemné intimní masáži. Rozdíl mezi mappingem a intimní masáží je ten, že více komunikuji s klientkou.

Tato masážní technika je vhodná pro ženy, které:

  • chtějí poznat více sami sebe, zvýšit citlivost a potěšení v těle
  • mají jakékoliv bolesti uvnitř vagíny (bolesti při milování, pálení, pnutí)
  • jsou po gynekologických chirurgických zákrocích
  • jsou po porodu šité a jizva je bolavá či po mnoha měsících či letech stále”aktivní” – dotek na jizvě je jakkoliv nepříjemný
  • mají za sebou špatnou zkušenost z porodu
  • trpí na opakované gynekologické záněty či výtoky
  • mají za sebou sexuální trauma
  • mají tzv. vaginismus – stáhnuté svaly ve vagíně, které znemožňují milování se s partnerem

Něco z praxe…

Častým problémem žen jsou například komplikace u porodů, císařské řezy, nástřihy či natržení. Ženy pak z velké části případů nikdo neinformuje, že je potřeba s jizvou pracovat, jinak poté může při milování nadělat dost škody (bolestivost, necitlivost). Dodnes si pamatuji na jednu z mých prvních klientek, která měla velké bolesti při milování. Bolesti vycházely převážně z míst vagíny, kde byla sešitá po náročném porodu. Byla jsem překvapená nejen stavem se kterým za mnou klientka přišla, ale také rychlostí, jakou se začala uzdravovat. Po třech sezeních byla uvnitř vagíny klientka již výrazně uvolněná a bolesti se změnily v neutrální pocity. Bylo báječné, když mi tato žena řekla, že konečně začíná poprvé cítit propojení s jejím podbřiškem a už ho nevnímá jen jako “něco odděleného”. To jsou pocity, které se během mapování často dostavují – i já si toto mohla osobně u sebe zažít. Najednou jsem cítila, jak ke mně začíná moje tělo promlouvat a já si začínám více vážit sama sebe.

Jedna moje kamarádka si například během masáže otevřela staré zranění, o kterém ani neměla tušení, že ho má v sobě uložené. Kdysi jí někdo na party nasypal omamnou látku do pití a pak jí znásilnil (v té době ještě neměla žádné zkušenosti se sexuálním stykem). Na vědomé úrovni si nic nepamatovala. Mozek je jeden velký kouzelník a umí vytěsnit některé silně traumatické prožitky do pozadí, což se stalo i mojí kamarádce. Při mappingu se jí z podvědomé úrovně vzpomínka přenesla na úroveň vědomou. Cítila škrcení, zalehnutí a všechny nepříjemné pocity s tím spojené. Po dvou sezeních, na kterých plakala a občas i křičela, nepříjemné pocity odezněly a pro ni byl nejzajímavější ten výsledek, že se cítila velice šťastná a zároveň cítila veliké uvolnění uvnitř vagíny, a dostavila se i příjemná a nově prožívaná citlivost. Do té doby měla pocit, že i přesto je u ní vše v pořádku – po mapování pochopila, že teprve nyní, to co cítí uvnitř sebe je opravdu tak, jak to má být :).

Není třeba prožívat bolest

Slýchám kolem sebe ženy které říkají, že to co cítí uvnitř sebe během milování je prostě v pohodě, a že pokud se dostavují nepříjemné pocity, bolesti či pálení, tak se s tím prostě musejí smířit či to nějak přetrpět, protože s tím nejde nic dělat. Osobně vím, co je to prožívat bolest, ať už psychickou či fyzickou. A taky už vím, že není potřeba se s tím smířit, že je mnoho možností, jak svojí sexualitu zlepšovat, posouvat a nově si rozšiřovat obzory. Vaginální mapování není zázračná technika, která pomůže rozhodně každé ženě. A taky nejsem bláhová abych tvrdila, že dokáže po prvním sezení udělat z klientky multiorgasmickou ženu. Vždy je mnoho cest, a na nás je, abychom si vybrali tu, která nám nejvíc vyhovuje. Rozhodně ale s klidným svědomím můžu napsat, že je vaginální mapování technika, se kterou mám jak u sebe, tak u klientek skvělé výsledky :)

 

více o sexological bodyworku ze dočtete zde