Vaginální mapování II
Přidáno dne 31. 10. 2013

Už je to téměř půl roku od doby, kdy jsem napsala první článek na téma Vaginální mapování do mého blogu. Od té doby mi pod rukou prošlo mnoho klientek a já se díky nim naučila tolik nového! Každá klientka je jedinečná a přináší sebou kus sebe a svého příběhu. Ať si říká kdo chce co chce, dle mého názoru se člověk nejvíc učí přímo v praxi, nikoliv při učení z knížek či pouhým pozorováním. Každá klientka je jiná, každá potřebuje něco jiného a hlavně (!!!), ke každé se je třeba přistupovat naprosto individuálně.  

Všem mým klientkám a kamarádkám proto velice děkuji za zkušenosti, které jsem s nimi mohla prožít.

Zároveň bych ráda napsala, že mým dalším velkým učitelem je také moje vlastní tělo. Ve chvíli, kdy jsem se před pár měsíci naplno vrhla do intenzivního výcviku sexological bodywork, začal se můj život zásadně měnit. Začala jsem více pracovat s vlastním tělem, víc ho zkoumat, víc ho zcitlivovat a zároveň se díky němu mnohé učit. Často, když jsem hledala řešení, jak uvolnit nějaký blok (například bolest či zatuhnutý sval na jakékoliv části těla), tak se po několika pokusech dostavil “aha” moment, kdy jsem si uvědomila, že jsem objevila další nový způsob, se kterým jde efektivně něco řešit.

Léčitel nebo průvodce?

Největším poznáním bylo to, když jsem si silně uvědomila, že bodyworker(ka), která mapping prování, není opravdu žádný léčitel, nýbrž průvodce a učitel. Díky tomu, že jsem sama několik vaginálních mappingů dostala od mého šikovného kolegy a zároveň jsem spoustu mappingů dávala, tak jsem zjistila, že bodyworker může být sebe víc šikovnější, ale pokud se mapovaná žena nebude chtít aktivně zapojit do uvolňování vlastního těla, tak výsledky sice přichází, ale podstatně pomaleji.

Proto jsem začala učit moje klientky, aby se maximálně zaměřily na aktivní přijímání – učím je více pracovat s dechem,  s pohybem a pokud možno i s jejich hlasem. Důležité je, aby klientka pochopila, že její odpovědnost je v tom jak hodně bude spolupracovat. Často se mi v počátku totiž stávalo, že klientka přišla, lehla si a čekala, že já budu tvořit zázraky a ona se díky nim bude cítit šťastnější v jejím intimním životě. Tak to ale opravdu bohužel nefunguje. Není příliš moudré řešení si hrát na spasitelku, které někdo předá vlastní zodpovědnost za život. Ve finále tím nikomu příliš nepomůžu, protože přijímající žena se tak ochudí o možnost se potkat se svojí vlastní vnitřní silou a postavit se určitým situacím čelem. Největší potěšení mi dělá, když se klientka za mé podpory sama naučí, jak uvolňovat napětí v těle, jak s ním pracovat a komunikovat. Od doby, kdy jsem klientky začala učit aktivní přijímání, tak i já sama si více svojí práci užívám (protože jsem opravdu postoupila z levelu “léčitel – terapeut” na užitečnější a zdravější level “průvodce-učitel”.

Neřídit se pouze návodem

Dalším významným zjištěním bylo, že je sice krásné, když dostanete při vzdělávacím studiu instrukce o tom, jak by něco mělo probíhat v praxi, ale ve finále je dobré poslouchat především svojí vlastní intuici a neřídit se pouze čistě “návodem”, který někdo vymyslel. Protože co si budeme povídat, to že někdo něco vymyslí, neznamená, že to lze aplikovat na všechny lidi se stejným výsledkem. 

Klientka se učí sama sobě více naslouchat

A když už jsme u té intuice – vaginální mapping mě naučil více pracovat nejen s mojí vlastní intuicí, ale také s intuicí klientky. Tím, že klientka aktivně přijímá (dech, pohyb, zvuk, komunikace se mnou) moje doteky, tak se učí lépe vnímat vlastní tělo a jeho potřeby.  Zpočátku klientkám jemně slovně pomáhám, a postupně jim předávám zodpovědnost za řízení toho, co se při našem sezení děje. Výsledky jsou fantastické, protože žena se učí nahlas říkat, co chce, a když neví, co chce, tak skrz moje ruce může navnímávat mnoho doteků a sama si srovnává pocity ohledně toho co jí dělá či nedělá dobře. Výsledkem je spokojenější žena, která umí partnerovi říct, co by chtěla vyzkoušet či kde by chtěla jaký dotek, a nebojí se o to říct.

Umění sama sobě pomoci

Často klientkám říkám, aby využily toho, že mají vlastní ruce a použily je :-). Když klientka přijímá mapování tak je dobré, aby ruce měla položené na těle, nikoliv na lehátku vedle sebe. Zároveň pokud klientka cítí, že není uvolněná tak jak by mohla být, může použít přiložení rukou třeba na bříšku, v tříslech či na nohách, kde skrz jemné vibrace či pomalé pohyby tělo uvolňuje. Toto se dá použít i poté krásně v soukromí domova – uvolnění před i během masturbace či milování, dá se tím uvolňovat bolest bříška během menstruace, nebo se to dá prostě jen využít k uvolnění těla během dne. Jsem šťastná, když se žena naučí pracovat s tím, jak uvolňovat napětí či bolest (pokud nastane) a neřeší to tím, že si vezme obratem tlumící prášek (které při častém užívání postupně přestávají účinkovat a navíc tlumí tělo jako celek, nikoliv lokálně).

Domácí studium je pro moji práci již nedílnou součástí

Zakládám si na tom, aby moje klientka byla samostatná a pokud se mají dostavit v kratším čase výsledky, tak je potřeba na tom pořádně máknout :-). Ráda klientkám zadávám praktické domácí úkoly a je na nich, zda je udělají všechny, nebo alespoň částečně. Pokud se s klientkou uvidím víc jak za týden, jsem ráda, když mě po e-mailu informuje, jak se jí úkoly daří a díky tomuto kontaktu i mimo osobní setkání, mi může klientka položit otázky, pokud jí něco není v praxi jasné či si neví rady. Samozřejmě nikdy žádnou klientku nenutím, vše je na jejich rozhodnutí. Navíc – stačí v e-mailu jedna věta o tom, jak se klientce daří, nevyžaduji žádnou dlouhou slohovou práci.

——-

Je toho víc, co jsem se naučila a co nového jsem objevila. Něco se slovy popisuje velice těžko a něco je velice obsáhlé, takže se o to podělím v dalších článcích, zaměřené na konkrétní témata. Určitě si to ale nenechám sama pro sebe :).

Co má být výsledkem mojí praxe se ženami?

Toto všechno, co jsem začala postupně aplikovat do mé práce s klientkami se mi vrací s úžasnými výsledky! Klientky lépe vnímají vlastní tělo, umí s ním komunikovat a cítit co se v něm děje. Začínají důvěřovat vlastní intuici a hlavně (!!!) učí se přebírat zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou. Tyto klientky nebudou mít potřebu hledat žádné zázračné léčitelé, kteří jim budou do konce života pomáhat ze všech problémů, do kterých se dostanou. Naopak učím ženy, aby se do případných zbytečných problémů nedostávaly (nebo je minimalizovaly)  a když už se nějaký problém objeví, tak se ho snaží ihned řešit a používají vlastní vnitřní sílu a rozhodnutí. Nečekají, že je někdo nebo něco spasí…..