Skrz sexualitu k mateřství a pak zase zpět
Přidáno dne 18. 06. 2015

Skrz sexualitu k mateřství a pak zase zpět pro mě vyjadřuje přirozený tok životní energie. Bez toho by zde nikdo z nás nebyl.

Práce se sexualitou mi přišla do života skrz moje vlastní trable. Nejdřív to začalo bolestmi při milování, posléze nechutí se o cokoliv snažit, chronické několikaleté zdravotní problémy v souvislosti se sexem, a v konečné fázi nemožnost sex praktikovat, protože jsem měla svalovou křeč v oblasti pánve pokaždé, jakmile se muž jen zkusil přiblížit (doktoři mají pro tento stav diagnozu “vaginismus” a tvrdí, že s tím prostě nejde nic dělat…..). Nedokázala jsem se smířit s tím, že je něco trvalé a nejde to změnit. A rozhodně jsem se v té době nehodlala smířit s tím, že jsem frigidní a “nepoužitelná”.

Jakmile jsem začala pátrat, a vzdělávat se v oblasti intimity, začala jsem automaticky lépe chápat moje tělo a rozumět tomu, co se mi snažilo celou dobu říct. Změnila jsem celkový přístup k vlastní intimitě, pracovat s uvolněním, začala více naslouchat co se ve mně děje. Vše se tím dalo do pohybu a začalo se ubírat jiným směrem. Najednou jsem nebyla ve slepé uličce, kdy jsem se musela smířit s diagnózou lékaře, ale najednou jsem měla naději a větší odhodlání!

Díky mým zkušenostem a změnám ve vlastním intimním životě se moje vlastní profesní praxe začala točit postupně okolo témat potěšení, uvolnění a větší radosti při milování. Velká část klientek, která mě vyhledává, potřebuje vnést do života více těchto prvků. Opravdu bytostně věřím tomu, že žádné osobní setkání a událost není náhoda, a i moje klientky tomu jsou důkazem :).


miminko botyDalší klientky, které mě vyhledávají, jsou ženy po porodech, které mají bolestivé jizvy, nebo cítí nepříjemné pocity při milování, které se objevily právě až po porodu. To mě samozřejmě časem dovedlo k zamyšlení, že by bylo třeba začít na porody nahlížet jinak a začít více veřejnost vzdělávat v této oblasti. Protože řešit následky není řešením. Řešením je změnit náš státní systém okolo porodů a péči o novopečené maminky. Tímto směrem se vydal například můj kamarád Martin Nemrava, který z celého svého srdce pomáhá projektu JAK JINAK. Snaha změnit naší legislativu a podpořit vznik porodních domů (zlatá střední cesta – něco mezi klasickou porodnicí a možností rodit doma. To vše pod jednou střechou, v bezpečném prostředí) je pro mě naprosto fascinující a doufám, že časem to bude můj splněný sen.

Příprava na mateřství, péče o miminka a jejich maminky, to je v tuto chvíli něco co vnímám jako další krok na mé osobní i profesní cestě. Nastoupila jsem na akreditovaný lektorský kurz vědomé a aktivní přípravy na mateřství a rodičovství, který bude trvat rok a půl. Ráda bych se více ponořila do této tématiky, a pomohla tím propojit kruh koloběhu přirozeného života, který vnímám jako velice důležitý a který může naše životy udělat naplněnějšími. (kurz jsem již úspěšně absolvovala :) !!!) 

 

A jaký je ten přirozený koloběh života?

  • vědomé milování, které přináší potěšení a radost oběma partnerům na fyzické i psychické rovině
  • vědomé milování, během kterého žena otěhotní a připraví již v naprostém prvopočátku krásné prostředí pro budoucí miminko.
  • vědomé těhotenství, kdy je žena s miminkem propojena, je schopna ho vnímat a komunikovat s ním
  • radost a vědomá příprava pro porod
  • bezpečný a láskyplný prostor ve kterém žena může přirozeně porodit (např. porodní domy)
  • vědomé mateřství
  • a kruh se uzavírá tam kde začal: vědomé milování, které přináší potěšení a radost oběma partnerům na fyzické i psychické rovině

 

Video

Ráda bych tento článek ukončila vtipným videem, které bylo natočeno díky týmu “Jak jinak” a poukazuje na to, jak z něčeho, co je naprosto přirozené, se společností vytvořilo něco naprosto uměle organizovaného…. :). A ano, je to paradie na některé porody v nemocnici.