(Ne)výhody hormonální antikoncepce ANEB moje druhé narozeniny
Přidáno dne 13. 05. 2014

Za pár dní to budou druhé narozeniny, které mému tělu zaťukají na dveře! Přijde mi to ale spíš jako celá věčnost, co jsem si vzala poslední pilulku… kouzelnou pilulku, o které gynekologové velice často tvrdí, že nám ženám změní celý život v mnoha směrech k lepšímu. Ano, jedná se o hormonální antikoncepci.Pilulka, díky které se vám zlepší pleť, sjednotí emoční nálady do jedné společensky přijatelné masky a zároveň tělu jednoznačně řeknete, že ještě není ten správný čas počít dítě… Samozřejmě, že mluvím ironicky. Přesto se mezi námi najdou ženy, které by si v tento moment bez kouzelné pilulky život nedokázaly (a ani nechtěly) vůbec představit! Společenský tlak na ženy je silný, a “výhody” HA veliké. Bohužel mnoho výhod se po letech užívání najednou začne jevit spíš jako velký problém pro tělo i celkové chování ženy.

Když jsem se rozloučila s poslední pilulkou na mém nočním stolku, a poté víc jak půl roku čekala na první nastartování těla (protože menstruace s ovulací se dlouho nedostavovaly), tak jsem ještě netušila, co všechno se bude dít, až se tělo bude snažit nastartovat do běžného přirozeného cyklu.  Velkou část toho jsem popsala v mém prvním článku „Hormonální antikoncepce – prosím, už nikdy více!“ Nyní je to téměř již dva roky a sama jsem velice překvapená z nové cesty, na kterou jsem se vydala.

(NE)PRAVIDELNÝ CYKLUS

Hormonální antikoncepce je téměř 100% záruka pravidelného hormonálního cyklu. Vezmete si 21 pilulek hormonální antikoncepce, poté 7 dní vynecháte (nebo užíváte pilulky prázdné, bez jakéhokoliv účinku) a pak zase dlabete prášky dalších 21 dní. Jsou i ženy, které si užívají to, že než si dají sedmi-denní pauzu, tak zvládnou zdlábnout platíčka třeba hned 3 po sobě (tzn. 63 dní v kuse drží jejich těla bez uměle vytvořené menstruace). Podle dovolené či plánovaných romantických víkendů s přítelem si krásně můžete naplánovat, kdy chcete či nechcete menstruovat. No řekněte, jde opravdu těmto práškům říct jinak než „kouzelné pilulky“ :-)? Dřív jsem si myslela, že to je fantastická věc, ale posledních pár měsíců začínám zjišťovat, že si nejvíc přeji to, abych každý měsíc měla pravidelný přirozený cyklus bez ohledu na to, zda na dovolenou jedu či nejedu. Místo toho mám jeden cyklus v pohodě pravidelný  a ten druhý mám často bolestivý a velice nepravidelný – prostě záleží, který vaječník zrovna víc řídí menstruační cyklus. Vnímám teď vlastní tělo naprosto jinak. Dřív mi přišlo, že jsem celé své ženství a tělo brala jako „spotřební materiál“ a měla jsem pocit, jako kdyby ke mně až tak úplně nepatřilo. Neměla jsem k mému tělu žádný vztah, nerozuměla jeho signálům, když ke mně promlouvalo.

VÍTE, CO ŘÍKÁ VAŠE TĚLO?

Setkávám se s tím, že ženy, které mají třeba bolestivý či nepravidelný (případně obojí) menstruační cyklus, tak se na jejich vlastní tělo zlobí. Sama díky zkušenostem, které mi poskytlo moje tělo, jsem zjistila, že není dobré sama se sebou bojovat a hrát si na hrdinku. Když mě bolí podbřišek nebo se necítím dobře, tak si nejen často na bříško sahám a jemně si ho masíruji (se stejnou láskou, jako maminky masírují jejich miminka – prostě jemné, pomalé a vědomé pohyby), ale celkově uzpůsobím rytmus mého těla denním aktivitám. I kdybych na ten den měla diář popsaný od shora dolů, tak vyškrtám vše a nechám maximálně naprosto urgentní schůzky či povinnosti. Navíc pokud vím, že se menstruace blíží, tak si diář plním naprosto minimálně. Ano, odpočinek je důležitý, protože kdybych šla proti svému tělu silou a přemáhala se, tak si zcela vybiji baterky a jsem pro následující dny nepoužitelná. Nehledě na to, že cítit se úplně vyždímaně není moc příjemné ani pro mě samotnou, ani pro moje okolí.

„PŘEDMENSTRUAČNÍ SYNDROM“???

Já spíš raději říkám předmenstruační fáze… :-)

V době, kdy jsem brala hormonální antikoncepci, tak moje tělo bylo natolik utlumené, že jsem jen stěží dokázala vnímat, co se mi snaží říct. Naprosto jsem všechno přehlížela. Nyní jsem mnohem vnímavější a otevřenější všemu, co se v mém těle děje. Zvláště v období před menstruací, pokud si dám klid, čas sama pro sebe a částečně se odtrhnu od lidí kolem mě, tak najednou mám mnohem větší chuť tvořit, psát a jen tak si užívat chvilky o samotě. Zjistila jsem, že i když se ráno probouzím, tak to není s alarmem, že musím zařídit milion věcí, ale jsem spíš v niterných pocitech a vnímání sebe sama. Najednou, jako kdyby levá mozková hemisféra (rozum) vypnula a zapnula se převážně ta pravá (intuice). Je opravdu zajímavé to sledovat! Ve chvíli, kdybych v tomto období pravidelně pracovala, nedala si čas pro odpočinek a samotu, tak jsem poté velice podrážděná a nepříjemná. Nakonec bych z toho byla frustrovaná a moje okolí by nechápalo, co se se mnou děje.  Pokud ale poslechnu vlastní tělo a intuici, zůstávám ve vlastní síle a okolí mě vnímá více v harmonii. Věřte mi, že se o tom jednoduše píše, občas se to hůře praktikuje :-). Milé ženy, nezlobte se na sebe, pokud toto předmenstruační období nezvládáte zatím tak, jak si představujete – prostě se jen víc zastavte a vnímejte. I já se stále učím naslouchat…..

Proč bych měla mít mojí menstruaci ráda?

Chápu, že některé ženy vnímají jejich menstruaci jako něco, co jim život ztěžuje a omezuje. Tomu ale říkám „mužský způsob“ uvažování. My ženy jsme prostě cyklické a buď s tím budeme bojovat a nakonec vždy narazíme, nebo tento fakt přijmeme, a naučíme se dle pravidel cyklu žít. V případě, že se zvolí druhá varianta, tak najednou můžeme cítit, jak získáváme energii ze situací, kde jsme naopak běžně spoustu energie ztrácely.

Pokud zvládnete projít předmenstruační fází ve větším klidu a nacítěním na sebe sama, tak najednou zjistíte, že jakmile se dostaví menstruace, můžete naprosto přirozeně projít až do meditativního stavu! I v těchto pár dnech menstruace samozřejmě naslouchám tomu, kde jsou hranice mého fyzického těla a nenamáhám ho víc, než jak mu je milé. Zároveň si začínám vychutnávat to, že se mi chce více opět vidět lidi z mého okolí, ale jen pomalu a pozvolna. Na druhou stranu tato setkání jsou pro mě velice intenzivní, protože více dokážu vnímat věci do hloubky. Pokud v prvních 2-3 dnech menstruace kultivuji vnitřní klid, tak najednou zjišťuji, kolik síly mi to přináší do dalšího měsíce. Nejen té fyzické, ale také psychické.

Toto jsou moje poznatky získané za poslední dva roky, kdy není součástí mého života hormonální antikoncepce.