Jaký je rozdíl mezi tantrickou a erotickou masáží?
Přidáno dne 8. 10. 2013

Často se mi dostává od přátel či klientů otázek ohledně tantrické masáže. Na internetu se toho dá vygooglovat hojně a informací je velká kupa – některé se shodují, některé se rozcházejí. Osobně si myslím, že je to převážně o přístupu jednotlivých masérek a masérů, proto jsem se rozhodla napsat jak vnímám tuto masáž já. Píšu to především z pohledu klienta-muže, protože ti nejčastěji vyhledávají erotické masáže. Pro ženy může být čtení zajímavé v tom, že navnímají co tantra může nabídnout oproti běžné erotice.

Rozhodla jsem se, že začnu trošku od konce – a tím, co tantrická masáž (dále jen TM) dle mého názoru není. Určitě to není “běžná” erotická masáž (dále jen EM)! Slovo “běžná” jsem zdůraznila z toho důvodu, že chci popsat EM, která je známá od masérek, které neprošly žádným vzděláním z oboru masáží a práce s tělem. Já se učila Taoistickou erotickou masáž od Josepha Kramera (učitel sexuologické práce s tělem). V jeho práci vidím obrovský smysl v rámci vědomé sexuality, proto nechci nijak EM hanit nebo jí škodit, ale zároveň poukázat na fakt, že se najdou rozdíly i mezi erotickými masážemi. Níže v textu budu popisovat běžný průběh EM od masérek bez jakéhokoliv vzdělání. Ráda bych vyzdvihla hlavní rozdíly v tom, co se zde v ČR často nabízí. 

Na co si dát pozor

Bohužel se stává, že se erotické masáže vydávají za tantrické. Klient zaplatí mnohem více než za běžnou EM. Studio působí trochu méně laciněji než běžná erotika. Tyto tantrické masérky ale s velkou pravděpodobností neprošly žádným výcvikem jak pracovat s tělem (rozuměj jak masírovat a rozumět tělu jako celku) a sexualitou. Proto je rozumné při výběru masérky a studia dát nejen na intuici, ale podívat se na reference a případné vzdělání masérek.

 

Základní rozdíly mezi tantrickou a erotickou masáží

 

čas

erotická masáž trvá často pouhých 30-60 minut.

tantrická masáž je mnohem delší, základ je alespoň 90 minut, ideál 120-180 minut

 

průběh masáže

erotická masáž: klient se může dotýkat masérky, často se masíruje tělo na tělo (masérka “klouže” po klientovi vlastním tělem)

tantrická masáž je pouze jednosměrná :-). Dotýká se pouze masérka klienta, a klient pouze přijímá doteky (nevrací je). Masérka nemasíruje klienta vlastním tělem.  Z mého pohledu jediná přípustná technika je položení se na klienta (na jeho záda přikrytá sarongem) a společné prohlubování dechu. Při této technice není za cíl vzrušení, ale především duševní naladění mezi klientem a masérkou. Jsou tantrické masérky, který mají svůj kodex nastavený jinak, já zde však popisuji běžný standard tantických studií například v Praze.

 

záměr masáže

erotická masáž: sexuální uvolnění, ejakulace, orgasmus

tantrická masáž není jen o fyzickém vnímání, ale také o tom vnitřním. Do tantrické masáže se zařazuje práce s dechem, pohybem a se zvukem. Klient se učí lépe vnímat vlastní tělo, cirkulovat vzniklou sexuální energii a celkově rozvíjet vlastní sexualitu. Zároveň se můžou skrz tuto láskyplnou, smyslnou a vědomou masáž uvolňovat emoční bloky. Je to i možná cesta ke změněnému stavu vědomí, k tranzovnímu prožitku uvnitř těla. Je to cesta sebepoznání.

 

Kdo je lepší?

Měla jsem možnost poznat mnoho masérek – ať už těch, které dělají klasické erotické masáže, tak ty tantrické. Poznala jsem i masérky, které masírují ve více studiích zároveň, jak v ČR tak zahraničí. Některé tantrické masérky nabízely i erotické masáže (drželi koncept studia kde pracovaly), které obohacovali o některé prvky tantry.

Ráda bych zdůraznila, že každá masérka dělá její masáž vždy trošku jinak. Každá masérka má jiný přístup ke klientům a rozhodně si netroufám soudit či hodnotit, zda je erotická masáž horší či lepší před tou tantrickou! Každý klient si najde tu masérku, která je schopna mu dát to, co zrovna potřebuje. Znám erotické masérky, které dávají klientům stejné množství vědomých láskyplných doteků jako masérky tantrické.

DOPORUČENÍ – jděte tam, kde nabízejí to, co od masáže očekáváte a podle toho adekvátně zaplaťte. Čtěte reference studia na internetu, ty vám také mnohé řeknou.