#

Sexological bodywork

Co znamená sexological bodywork?

Sexuologická práce s tělem “Sexological bodywork” je profese, která má certifikát schválený státem Kalifornia v USA, a zde v ČR si začíná získávat postupně také své místo.  Tato profese se zaměřuje na výuku lidí, kteří chtějí více poznat vlastní tělo, naučit se ho lépe vnímat a cítit. SB učí jednotlivce či páry, jak můžou do jejich intimního života vnést více radosti, uspokojení a nových prožitků. Ze zkušenosti mých klientek vím, že tato nově získaná radost se rychle šíří i do ostatních sfér jejich života – práce, rodinných vztahů, a celkového pohledu na život.

Já, bodyworker, pracuji vždy oblečená. Pokud ke mně přijdeš na masáž a budeš chtít použít něco z mých znalostí bodyworku, není v tvém případě nahota rozhodně nutností. O všem si rozhoduješ sama a já tě co nejvíc podpořím v tom, aby sis sama určila prostor, ve kterém se chceš pohybovat. Já zajistím, aby byl pro tebe bezpečný a mohla ses v něm co nejlépe uvolnit.

 

Jaký je rozdíl mezi sexuologem a sexuologickým bodyworkerem?

Sexuolog si s klienty povídá a snaží se jim nabídnout řešení pro jejich problém či zlepšení sexuálního života skrz konverzaci, v případě potřeby předepíše léky, které mají problém „vyřešit“.

Já, sexological bodyworker, si s tebou také budu povídat, ale poté přichází PRAXE, kdy ti nabídnu řešení pro zlepšení stávající situace, a dále tě provedu praktickými cvičeními při individuálním setkání. Navíc při závěrečném povídání ti vyberu a nabídnu vhodné aktivity pro domácí praxi, kterých se můžeš účastnit jak sama, tak i s partnerem.

Sexuologická práce s tělem:

 •  přispívá ke změně vnímání a přístupu k sobě samé. Postupně se může díky tomu měnit i přístup k lidem okolo nás a ke světu jako takovému.
 • pomáhá měnit naše návyky a stereotypy v chování (nejen) v sexualitě
 • pomáhá milovat naše tělo bez posuzování a kritizování takové jaké je
 • učí nás zcitlivovat tělo a zvyšovat v něm potěšení
 • učí nás dosahovat intenzivnějšího a delšího orgasmu
 • učí nás lépe chápat anatomii a to, jak funguje např. klitoridální, vaginální či mokrý orgasmus, orgasmus děložního čípku, kombinovaný orgasmus
 • učí nás zažívat rozšířené a extatické stavy vědomí
 • uvolňuje napětí v těle, které se projevuje jako bolest při milování
 • uvolňuje tělo od stresu a strachů
 • pracuje s pocity viny a studu;  klientka si tak může začít postupně užívat více volnosti v těle i ve vnímání pocitů
 • pracuje s jizvami po porodu či operacích, navrací tělu citlivost
 • uvolňuje bloky, které si neseme v paměti těla
 • k otvírání srdce a učí propojovat oblast pánve a hrudníku

Vybrané oblíbené techniky z bodyworku

Práce s dechem

Dech je hlavní hnací motor, jak začít vnímat vlastní tělo. Naučím tě, jak začít dýchat vědomě, aby ses dokázala dobře propojit sama se sebou, svými potřebami a touhami. Dech navíc zvyšuje tvojí citlivost a vnímavost, zvyšuje extatický prožitek uvnitř tvého těla.

 

Poznávání vlastního těla

Dospělí nám v dětství říkali, že je špatné se dotýkat našich těl a většinou nás plácli přes ruce, jakmile nás objevili, že se prozkoumáváme. Toto je jedna z hlavních příčin, proč jsme si v podvědomí zaškatulkovaly, že sebe-doteky a sebe-uspokojení jsou špatné, a že pokud je chceme dělat, tak hlavně rychle a aby nás nikdo neviděl.

Skrz vědomou masáž z mojí strany můžeme prozkoumat potřeby tvého těla. Dle tvých preferencí může zahrnovat i intimní masáž, avšak není to podmínkou. Při tomto způsobu masírování si zvědomíš, co pomáhá tvému tělu k hluboké relaxaci, co k radosti a co k potěšení. Jaký typ a intenzita doteku, na jakém místě tvého těla. Kdykoliv si poté můžeš tyto doteky dopřát v soukromí sama a nebo o něj požádat partnera a zvyšovat radost z potěšení :)

 

Masáž G-bodu

Mám pro tebe skvělou zprávu! Ano, G-bod má opravdu každá žena. A opravdu to není žádné mystické místo, které nelze najít. Není to ani žádný malinkatý útvar, ale poměrně velká oblast, která ti může přinést mnoho potěšení a slasti.

Ráda tě provedu masáží, kdy můžeš nejdříve pouze v mé přítomnosti přijímat a vnímat pocity těla, a já tě poté naučím, jak tuto oblast můžeš sama najít a jak jí zcitlivovat dotekem i v soukromí domova.

 

Vaginální mapování

Jsem přesvědčená o tom, že vagína může být místem potěšení a radosti, ale stává se, že jí některé ženy vnímají spíše jako místo plné utrpení a bolesti. Těmto ženám může například pomoc technika vaginálního mapování zbavit se fyzických a emočních bolestí uložených uvnitř těla. Technika VM je doteková technika, o které se v poslední době píše a mluví poměrně intenzivně v kontextu zlepšení sexuálního života. Napsala jsem na toto téma dva články: článek 1 a článek 2 , dále článek který je věnován tomu, že ne vždy je tato technika vhodná při prvním sezení s klientkou

Tato masážní technika je vhodná pro ženy, které:

 • chtějí poznat více sami sebe, zvýšit citlivost a potěšení v těle
 • mají jakékoliv bolesti uvnitř vagíny (bolesti při milování, pálení, pnutí)
 • jsou po gynekologických chirurgických zákrocích
 • jsou po porodu šité a jizva je bolavá či po mnoha měsících či letech stále”aktivní” – dotek na jizvě je jakkoliv nepříjemný
 • mají za sebou špatnou zkušenost z porodu
 • trpí na opakované gynekologické záněty či výtoky
 • mají za sebou sexuální trauma
 • mají tzv. vaginismus – stáhnuté svaly ve vagíně, které znemožňují milování se s partnerem

 

Anální mapování

Zadeček je místem, kam si ukládáme spoustu trápení, které nás potkají na cestě životem. Svalová tkáň hýždí a v oblasti análního otvoru často obsahuje naše potlačené emoce, traumata, strachy. Proto když se říká, že má někdo strachy stažený zadek, tak na tom je velký kus pravdy! Jak jednou řekl můj kamarád „jak hodně má člověk uvolněný zadek, tak moc se cítí uvolněný v jeho životě“ :-)

Navíc mezi svaly zadečku a vagíny je velká spojitost. Pokud má žena bolestivě staženou vagínu, může to být propojené i se svaly co jsou v oblasti zadečku. Občas stačí uvolnit zadeček a vagína sama ze sevření povolí. Velikou souvislost s tímto tématem vidím i vpáčenou kostrč, která se bohužel často až násilně mobilizuje. Sama mám za sebou silně nepříjemný osobní zážitek s mobilizací od fyzioterapeuta, který nejenže mi nepomohl, ale zanechal ve mě nemilé vzpomínky na celé “rovnání kostrče”. Díky tomu jsem si uvědomila, že nelze hýbat s kostrčí, když se neuvolní silně zakřečované a zatuhnuté svaly, které kostrč drží ohnutou. Jakmile se totiž v mobilizaci hýbe pouze s kostrčí, svaly jí poté můžou poměrně rychle vrátit na původní místo.

Joseph Kramer je zakladatelem profese sexological bodywork a hlavním průkopníkem v této oblasti.   V roce 1984 založil školu The Body Electric School v Oaklandu, v Kalifornii a v roce 1999 také Novou Školu Erotického Doteku (The New School of Erotic Touch. Je autorem více než 12  výukových  videí a DVD zabývajících se erotické práci s tělem. Je profesorem Somatické sexuologie na  IASHS – Institut pro pokročilá studia lidské sexuality v San Francisku a členem představenstva Mezinárodního Institutu pro Sexuologickou práci s tělem (International Institute of Sexological Bodywork).

 

ZPĚT NA MASÁŽ PRO ŽENY